Army Scholarship Foundation Announces Scholarship Awards for 2021-2022 Academic Year

Release date: 1 August 2021
For more information contact: Jeff Gault 703-587-5181
or Jeff.Gault@ArmyScholarshipFoundation.org

The Army Scholarship Foundation announced today the award of two hundred and ninety two scholarships to children of US Army soldiers and veterans and spouses of active duty enlisted soldiers. Scholarships for the 2021-2022 academic year were awarded to deserving Army family members as follows:

The Colonel Urey Woodson Alexander Memorial Scholarship to Brian Webb of Erie, PA.
The Lieutenant Colonel Walter Russell Bowie Memorial Scholarship to Emily Woodall of Portland, TN.
The Lieutenant Keirn C. Brown Memorial Scholarship to Tamia Brefo of Staten Island, NY.
The Lieutenant General Jack Costello Memorial Scholarship to Gwenyth Metz of Clarksville, TN.
The Alan Robert and Veronica Lenox Cotariu Memorial Scholarship to Jordan Shostek of Johnstown, PA.
The Captain James and Ruby Eheman Memorial Scholarship to Saniyha Atchison of Upper Marlboro, MD.
The Lieutenant Colonel J. Allan Green Memorial Scholarship to Kai Esquerra of Ft Hood, TX.
The Staff Sergeant John F. Kusior Memorial Scholarship to Claire O’Keefe of Cedar Park, TX.
The Lieutenant Scott Love Memorial Scholarship to Isabella Hipp of Fort Gordon, GA.
The Captain Jennifer Schafer-Odom Memorial Scholarship was awarded to Lerick Gordon of Fort Lewis, WA.
The Perot Family Scholarship to Dayron Wade of Lakeland, FL.
The Sergeant Andrew Topham Memorial Scholarship to Anna Mathena of San Antonio, TX.
The Lieutenant Harold Moore Honorary Scholarship to Cheyenne Williams of Ennis, TX
The Colonel Robert Winston Stephens Memorial Scholarship to Cameron Gibson of Cameron, NC.
The Arthur AJ Amundson Memorial Scholarship to Emma Stark of Weedsport, NY.
The Lieutenant George C. Bass Memorial Scholarship to Ahlania Davis of Las Vegas, NV.
The Captain David O. Byars III Memorial Scholarship to Ayanna Spruill of Manhattan, KS.
The Lieutenant Thomas A. Dellwo Memorial Scholarship to Rebekah Bonney of LaPLata, MD.
The Captain Jerome R. Hackett Memorial Scholarship to Jonathan Milton of Wheeling, WV, FL.
The Lieutenant Guy W. Hester, Jr. Memorial Scholarship to Maygan Newcomb of Mount Vernon, OH.
The Captain Glen S. Ivey Memorial Scholarship to Ashley Villalobos of Richmond Hill, GA.
The Lieutenant Thomas P.B. King Memorial Scholarship to Jessica Crockett of Sanford, NC.
The Colonel Ronald L. McAdoo Memorial Scholarship to Justin Williams of Loogootee, IN.
The Lieutenant Carl B. McGee Memorial Scholarship to Mariyan Cross of Ludowici, GA.
The Lieutenant Arthur S. Nabben Memorial Scholarship to Dana Grigsby of New Columbia, PA
The Captain Edwin G. Northrop Memorial Scholarship to Emma Kreiss of Knoxville, TN.
The Lieutenant Terrence P. O’Boyle Memorial Scholarship to Dakota Jennings of Henrico, VA.
The Captain Frank G. Oliver Memorial Scholarship to Julia Ehrlich of Hollywood, FL.
The Colonel John E. Oristian Memorial Scholarship to Jacob White of Saint Paul, MN.
The Lieutenant William A. Pahissa Memorial Scholarship to Mhyke Eugenio of Virginia Beach,VA.
The Captain Paul C. Sawtelle Memorial Scholarship was awarded to Beverly Israel of Beaumont, TX.
The Lieutenant Colonel Henry J. Schroeder Memorial Scholarship to D’Vaughn Houssel of Covington, GA.
The Lieutenant Jonathan C. Shine Memorial Scholarship to Tyrell Frederick of Sacramento, CA.
The Lieutenant Joseph A. Silva Memorial Scholarship to Olivia Prickett of Eldora, NJ.
The Lieutenant James L. Smith Memorial Scholarship to Aubrey Gaudet of Petal, MS.
The Captain Harry L. Thain Memorial Scholarship to Mallory Davis of Dallas, GA.
The Captain John J. Woodrum Memorial Scholarship to Kylei Giles of Waynesville, MO.
The Captain Kenneth J. Yonan Memorial Scholarship to Erlyn Martes of Richmond, TX.
The Lieutenant Colonel Henry Bessimer Richmond III Memorial Scholarship to Sydney Werner of Rock Hill, SC.

The 173d Airborne Honorary Scholarships to Carmin Rougle of West Valley City, UT and to
Brittany Hofer of Vincenza Italy.
The Association of the US Army Audie Murphy North Texas Chapter Honorary Scholarship to Sierra Williams of Ennis, TX.
The BAE Systems Honorary Scholarship to Kathleen Velez of Miami, FL.
The Bell Honorary Scholarship to Brianna Coleman of San Antonio, TX.
The Elbit Systems of America Honorary Scholarships to Matthew Mathesius of Louisville, KY and to Emaly Vrooman of Salado, TX.
The General Dynamics Corporation Honorary Scholarship to Rudolph Lauren of Rogers, AR.
The KBR Honorary Scholarship to Anna Bonney of LaPlata, MD.
The Mary Kay Corporation Honorary Scholarship to Caroline Marsh of Waxahachie, TX.
The Northrop Grumman Aerospace Systems Scholarship to Alyvia Crawley of Clarksville, TN.
The Planet Home Lending LLC Honorary Scholarship to Alyse Hamren of Owens Cross Roads, AL.
The Raytheon Company Honorary Scholarship to Kylie Davenport of West Lafayette, IN.
The USAA Honorary Scholarship to Alfonso Johabian of College Station, TX.

Fluor Corporation Honorary Scholarships were awarded to ten Army family member students:
Tarissa Almeida of McFarland, CA.
Angel Clark of Cove City, NC.
Brian Eldridge of Enterprise, AL.
Amanda Ennis of Greenwich, NY.
Julia Iacono of Laguna Niguel, CA.
Anabeth Wiebe of Sand Springs, OK.
Hanna Crozier of Weston, Idaho.
Jaylon Davis-Hart of Arlington, VA.
Ellory Oleen of Overland Park, KS.
Bailey Spaans of Armour, SD.

Association of FDIC Alumni Scholarships were awarded to two Army Family Member Students:
Gabriel Rusmisell of Fort Meade, MD.
Alexander Thorpe of Aldie, VA.

Johnny Mac Soldiers Fund Memorial Scholarships were awarded to 100 Army family member students:
Kira Bertke of New Bremen, OH.
Randa Bland of Fort Irwin, CA.
Andrew Bonney of LaPlata, MD.
Samantha Boyd of Keystone Heights, FL.
Madisyn Clark of Lawrenceburg, KY.
Alexandria Evans of Hopkinsville, KY.
Cherish Higgs of Oak Grove, KY.
Marc Hudson of Fullerton, CA.
Brandon Jackson of Columbia, SC.
Faith Maddox of Topeka, KS.
Kaitlyn Morgan of Rice, VA.
Taryn Napier of Scott Depot, WV.
Summer Nelsen of Warren, MI
Kiara Pascual of El Paso, TX.
Sydney Pilger of Fort Polk, LA.
Olivia Posey of Mountain Home, AR.
Duncan Ramirez of Columbia, SC.
Anna Sandoval of San Antonio, TX.
Kylie Schmus of Freeland, MI.
Colton Severn of Caro, MI.
Josephine Sihner of Challenge, CA.
James Singhel of Brentwood, TN.
Alyssa Smith of Riverdale, GA.
Noah Artis of Philadelphia, PA.
Fernando Avila of Waldorf, MD.
Allie Bradley of West Deptford, NJ.
Kylie Bradley of West Deptford, NJ.
Greyson Brewer of Marion, AL.
Catherine Buchaniec of Chicago, IL.
Anthony Calbough of Gainesville, FL.
Lillian Carr of Clarksburg, MD.
Alexandra Castillo of Helotes, TX.
Tristan Cole of Junction City, KS.
Mason Cox of Livonia, MI.
Logan Diggs of Texarkana, TX.
Julianna Dine of Fort Benning, GA.
Bridget Doherty of Black River, NY.
Alexis Dorrell-Ruhl of Lawson, MO.
Alexia Dudley of Osprey, FL.
Paige Dugas of Flint, MI.
Nicole Duke of Silsbee, TX
Hannah Eastes of Fort Campbell, KY.
Travis Field of Rineyville, KY.
Lisette Foster of Loyalhanna, PA.
Ethan Francis of Evanston,IL.
William Franklin of Carlisle, PA
Ashley Galloway of Williston, TN.
Heather Galloway of Williston, TN.
Miller Galloway of Williston, TN.
Rachel Garland of Zolfo Springs, FL.
Lydia Gilpin of Waynesboro, GA.
Leila Griffin of Petersburg, VA.
Selena Grundy of Minocqua, WI.
Emily Hart of Paducah, TX.
Harrison Haviland-Longo of Ray, MI.
Tabetha Hawkins of Arlington, TX.
Anastasia Herberger of Harker Heights, TX.
Megan Hobeck of Cleveland, TN.
Benjamin Hodge of Colorado Springs, CO.
Aimee Howard Humansville, MO.
Hannah Kinzer Mineral Wells, WV.
Sarah Kramer of Mohrsville, PA.
Keith Kriner of Erie, PA.
Madison Kurth of Victoria, TX.
Isabella Lafferty of Cumming, GA.
Marcus Lane of Missouri City, TX.
Madison Lavin of San Antonio, TX.
Kacie Long of Russelsville, AR.
Amalie Mattison of Hapstead, NC.
Addison McCaleb of Fincastle, VA.
Gabriella Muna of Richmond Hill, VA.
Kennedy Munn of Newport News, VA.
Olivia Neer of Deerfield, OH.
Rachael Neer of Deerfield, OH.
Sarah Neer of Deerfield, OH.
Austin Nielsen of Warren, MI.
Joshua Palmer of Georgetown, TX.
Grace Pedigo of Baumholder, Germany.
Odette Perez of Rio Grande City, TX.
Jaya Peterson of Florence, SC.
Mary Prather of Duncan, OK.
Michael Smith of Riverdale, GA.
Morgan Smith of Wesson, MS.
Paris Souza of East Lansing, MI.
Emma Stephan of Batavia, OH.
Rachel Stephany of Huxley, IA.
Nathaniel Stucky of Fort Bragg, NC.
Mayah Taylor of Las Angeles, CA.
Lauren Thompson of Olympia, WA.
Megan Todd of Lacey, WA.
Ethan Tullos of Apple Springs, TX.
Kenneth Ventress of Benton, AR.
Madelynn Verbeck Manistee, MI.
Eric Vickers of Vincennes, IN.
Destinee Weathers of Byron, GA.
Hendrix Woodward of Hebron, OH.
Howard Woodward of Saint Louis, MO.
Gavin Wosmeck of Emily, MN.
Nathaniel Wosmek Emily, MN.
Marlow Young of Cardington, OH.

Merit Scholarships were awarded to 127 Army family member students:
J’Niya Adams of Fayetteville, NC.
Kayden Antonson of Fayetteville, NC.
Brooke Bain of Florence, AL.
Aaron Baker of Richmond Hill, GA.
Eve Bonney of La Plata, MD.
Miriam Bonney of LaPlata, MD
Alexandra Bouchard of Enterprise, AL.
Chase Braun of Oneida, WI.
Madison Brown of Economy, IN.
Breigh Campbell of Carrollton, VA.
Joel Cardenas of San Antonio, TX.
Ashlyn Christy of Vianna WV.
Tuende Clark of Delaware, OH.
Jenesis Cochrane of Coconut Creek, FL.
Marcus Davis of Charlotte, NC.
Kayley Dennis of Allegany, NY.
Jason Dine of Fort Benning, GA.
Lila Dodge of N. Banger, NY.
Brayden Hall of Franklin, OH.
Jason Herlick of Adams, TN.
Aubrey Hildebrand of Wamego, KS.
D’Andre Houssel of Covington, GA.
Drina Kearns of Sutton, VW.
Cassidy King of Huber Heights, OH.
Jessica Kirk of Tampa, FL.
Trinity Knabe of Denton, TX.
Rylee Kraft of Whispering Pines, NC.
Shane Leabch of Saint Cloud, MN.
Jacqueline Loving of Goodyear, AZ.
Maycie Madsen of Richfield, UT.
Colton Martin of Comanche, OK.
Joy Mason of Mentor, OH.
Jordan McKey of Indianapolis, IN.
Dallas McNeal of Eagleville, MO.
Alfred Muna of Camp Zama, Japan
Lauren Myer of Carthage, NY.
Madison Myer of Carthage, NY.
GyuRi Park of Yorktown, VA.
Alexis Pitchford of Indianapolis, IN.
Rachel Pyun of Lacey, WA.
Journey Ramirez of Columbia, SC.
Wanjiru Randolph of Killeen, TX.
Joel Rayburn of Edmond, OK.
Omari Ross of Prosper, TX.
Jeanna Rudolph of Harlan, IA.
River Schrekengost of Littleton, CO.
Kyle Severn of Caro, MI.
Wryleigh Shearin-Anderson of Imperial, MO.
Abigail Solomon of Montgomery, AL.
Faith Taylor of Winnsboro, LA.
Alecia Tenneyson of Clarksville, TN.
Hunter Torres of Clarksville, TN.
Michael Volkert, Jr. of Colorado Springs, CO.
Tori Vestal of Louisville, KY.
Alexis Waring of Columbia, SC.
Jade Williams of Floresville, TX.
Laura Woltjer of Honolulu, HI.
Eric Wooten of Highland Falls, NY.
Kevin Arellano of Belton, TX.
Abigail Agnew of Los Angeles, CA.
Lexi Allen of University Place, WA.
Janiah Andrews of Darlington, SC.
Angelina Amato of Lithia, FL.
Joseph Austin of Washington, PA.
Sophia Beebe of Honolulu, HI.
Lacey Best of Perryville, MO.
Megan Birler of Polk City, IA
Mabelle Boehlke of Reedsburg, WI.
Luke Buettner of Lincoln, NE.
Jared Burton of Garland, TX.
Andreya Camp of Shelby, NC.
Makeiyah Cannon-Price of New Castle, DE.
Anna Carneal of Hendersonville, TN.
Nathan Collins of Robbinsville, NC.
Abigail Cory of Rockwall, TX.
Natasha Cowling of Fredericksburg, VA.
Callie Evans of Leavenworth, KS.
Joshua Gutierrez of Richmond Hill, GA.
Jalen Hardiman of Muskegon, MI.
Wyatt Hardebeck of Atlanta, IN.
Nina Hariston of Bluefield, WV.
Brianna Hinchee of Blythewood, SC.
Kaylee Hughes of Spring Hill, TN.
Kasey Jackson of Cedar Hill, TX.
Kelsey Johnston of Prince George, VA.
Mya Johnson of Stuttgart, Germany.
Dane Justice of Little Rock, AR.
Daniel Klukas of Chapman, KS.
Richard La Fratta of Camp Humphreys, Korea.
Rebecca Laire of Hope Mills, NC.
Mark Lavin of San Antonio, TX.
Cameron Leake of Sumerfield, NC.
Julia Love of Cranford, NJ.
Jessie Lucero of Waynesville, MO.
Elizabeth Maier of Heyworth, IL.
Jaydon Martinez of Nipomo, CA.
Dylan Mattison of Hampstead, NC.
Jacob Mattison of Hampstead, NC.
Noah Mattison of Hampstead, NC.
Autumn McCurry of Shelby, NC.
Lucy Mentrak of Canton, OH.
Abbie McGuire of Milford, NE.
Kinze McWhorter of Irmo, SC.
Anna Merriam of Grafenwoehr, Germany.
Anna Meyer of Dow City, IA.
D’Asia Moir of Lansing, KS.
Kinsey Overdeer of Clarksville, TN.
Kiana Palmer of Phenix City, AL.
Alex Parish of Olympia, WA.
Jasmine Raab of Elma, WA.
Isabel Reisz of Fairfax, VA.
Sarah Reisz of Fairfax, VA.
Amelia Rieper of Fort Leavenworth, KS.
Valerie Rodriguez of Junction City, KS.
Alexis Sabin of Mossyrock, WA.
Thomas Sanderfoot-Maloney of Louisville, KY.
Robert Schonberner of Omaha, NE.
Alexis Seitz of San Angelo, TX.
Brett Sherwood of Romulus, MI.
Zoe Sikon of Columbus, OH.
Mark Skrabanek of College Station, TX.
Lauren Dooley of South Lebanon, OH.
Andre Craig of Woodmere Village, OH.
Capree Hewitt of Fort Dix, NJ.
Donaven Lee of Ypsilanti, MI.
Marni Turnbaugh of Pensacola, FL.
Cheyanne Shepard of Colorado Springs, CO.

The Army Scholarship Foundation was founded in 2001 by concerned Army veterans who desired to continue their service to the Nation and to support and assist families of Army soldiers. The Army Scholarship Foundation provides scholarships to deserving sons and daughters of US Army soldiers and Army veterans, as well as to spouses of serving active duty enlisted soldiers. The Foundation is operated by an all-volunteer staff, with overhead costs of less than 5%. The Foundation is sustained by the generous donations of its supporters. Tax deductible donations can be sent to the Army Scholarship Foundation, 1700 Preston Road, Suite 660-301, Dallas, Texas 75230 or on line at www.ArmyScholarshipFoundation.org

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.